- www.caparol.pl
- Innowacje
- Rozwiązania systemowe
- Jak oszczędnie budować dom? Poznaj trwałe i skuteczne sposoby na ocieplenie domu
Jak oszczędnie budować dom? Poznaj trwałe i skuteczne sposoby na ocieplenie domu
Budowa domu jednorodzinnego często pochłania znaczną część oszczędności, a nierzadko wymaga zaciągnięcia kredytu. Warto jednak pamiętać, że tylko dzięki inwestycji w najlepsze i najtrwalsze rozwiązania można zbudować nieruchomość, która przetrwa kilkadziesiąt lat bez konieczności częstego przeprowadzania generalnych remontów. Dobrze przemyślana konstrukcja oraz odpowiednie ocieplenie domu może także przyczynić się do niższych kosztów eksploatacji budynku.
Czy najlepsze i najtrwalsze ocieplenie domów zawsze musi być najdroższe? W jaki sposób może ono zmniejszyć koszty eksploatacji budynków? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym wybudujesz energooszczędny dom, który pozwoli Ci zadbać o komfort cieplny, a także o Twój budżet.
Ile kosztuje budowa domu? Uważaj na pozorne oszczędności
Postawienie nowego domu jednorodzinnego może kosztować od 300 do nawet 700–800 tys. złotych. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się na rozłożenie całej inwestycji w czasie, przez co ich domy powstają w ciągu kilku lat. Zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie i wolałbyś wybudować dom szybko, ale znacznie niższym kosztem? Uważaj! Takie podejście może nieść ze sobą różne przykre skutki.
W przypadku wielu materiałów budowlanych wyższa cena produktów idzie w parze z ich jakością. Podobnie wygląda kwestia profesjonalnego wykonawstwa. Cena produktów i usług nie powinna być dla Ciebie głównym wyznacznikiem przy ich wyborzedo budowy domu jednorodzinnego. Z pozoru drogie systemy ociepleń mogą bowiem okazać się bardziej opłacalne – nawet na etapie zakupu materiałów.
Czemu warto zdecydować się na sprawdzone systemy ociepleń?
Jeśli zdecydujesz się oddzielnie zakupić wszystkie materiały na elewację, koszt wszystkich produktów może okazać się bardzo wysoki. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko, że poszczególne materiały przyczynią się do powstawania wad i usterek, co skutkuje koniecznością kupienia kolejnych produktów. Jeśli dodatkowo w zakupach nie będzie Ci pomagał żaden specjalista, możesz trafić na materiały, które nie są dostatecznie odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, grad czy słońce. Pamiętaj również o tym, że system ocieplenia składający się z materiałów różnych producentów jest niezgodny z prawem budowlanym, a same materiały nie są objęte gwarancją producenta.
Inwestycja w system ocieplenia, który składa się z zestawu produktów jednego producenta, daje pewność, że udało Ci się zakupić wszystkie potrzebne materiały. Nie musisz się także martwić niedopasowaniem produktów. Takie systemy ociepleń posiadają także wszystkie niezbędne certyfikaty, które są gwarancją ich trwałości i bardzo wysokiej odporności.
Dzięki Caparol masz do wyboru aż trzy systemy ociepleń Capatect – Capatect Classic, Capatect Longlife i Capatect Carbon. Porównaj dokładnie wszystkie właściwości każdego systemów i oceń, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj jednak, żeby nie zawsze kierować się ceną. Jeśli np. zdecydujesz się na najdroższy system Capatect Carbon, możesz liczyć nawet na 15 lat gwarancji. Twoje ściany będą doskonale chronione dzięki włóknom węglowym charakteryzującym się ogromną trwałością porównywalną z wytrzymałością diamentu.
Zobacz: Systemy ociepleń Caparol Capatect Carbon – korzyści dla wykonawców i zalecenia dotyczące użycia
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Systemy ociepleń, które pomagają ograniczyć koszty eksploatacji domu
Inwestycja w najlepsze ocieplenie domu przynosi także oszczędności widoczne w trakcie eksploatacji budynku. Dobrze ocieplony dom znacznie ogranicza straty ciepła. Jak podaje Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, przez źle zabezpieczone ściany może uciekać nawet do 40% wytwarzanego ciepła. Zwiększanie mocy urządzeń generujących ciepło w żaden sposób nie przyczyni się więc do poprawy komfortu w pomieszczeniach, a jedynie do jeszcze wyższych rachunków.
Dzięki trwałemu systemowi ocieplenia większość wytwarzanego ciepła pozostaje wewnątrz budynku.
Zobacz: Najbardziej newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło – jak je zabezpieczyć?
Co daje dobrze ocieplony dom? Gdy energia cieplna nie ucieka na zewnątrz, oszczędzasz nawet 60% kosztów ogrzewania, możesz zmniejszyć moc urządzeń grzewczych i jednocześnie poprawić komfort cieplny w domu. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na montaż nowoczesnego urządzenia grzewczego, Twoje rachunki za eksploatację domu będą jeszcze niższe.
Zainteresuj się rządowym programem Czyste Powietrze i przekonaj się, że koszt inwestycji w nowe urządzenie i termomodernizację budynku niekoniecznie musi być dla Ciebie zbyt obciążający. Gdy Twój wniosek o udział w programie zostanie zaakceptowany, otrzymasz dotację lub pożyczkę na ocieplenie swojego budynku.